Kocaeli’de Uğur Özkan Kütüphanesi açıldı

SYKP Kocaeli İl Temsilciliği, İzmit’te bulunan parti binasında dayanışmalarla oluşturulmuş 300’den fazla kitabın yer aldığı, Suruç Katliamında yaşamını yitiren SYKP üyesi Uğur Özkan adına kütüphanenin açılışını gerçekleştirdi. Açılışa çok sayıda vatandaşların yanı sıra yoldaşları, ağabeyi ve kardeşi ve ESP ve CHP’li gençler katılım gösterdi. Kütüphanenin açılış konuşması sonrası Uğur’un ağabeyine, Uğur’un dostları, yoldaşları ve arkadaşları tarafından yazılmış anı defteri hediye edildi. Burada söz alan ağabey Süleyman Özkan, Uğur’un adına açılan kütüphanenin onur verici olduğunu, Uğur’un ve yanında yaşamını yitiren dostlarının her zaman yaşatılacağını ve de bu mücadelede onların bıraktıklarını devam ettireceklerini dile getirdi.

Kütüphane açılışı sonrası Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi binasında Uğur Özkan’ın ailesi ve yoldaşlarının konuşmacı olarak yer aldığı bir söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşinin yapıldığı salona vatandaşlar sığmadı. Söyleşinin açılış konuşmasını Kocaeli İl Temsilciliği üyesi Deniz Takak yaptı ve ardından Uğur ve Suruç’ta yaşamını yitiren diğer arkadaşları anısına sinevizyon gösterimi yapıldı ve ardından konuşmacılar söz aldı.
Konuşmacılar arasından ilk sözü SYKP Bahçelievler İlçe Yöneticisi Manolya İlgün aldı. İlgün, “20 Temmuz günü, sınırın hemen yanında Kobanê’ye oyuncak, giysi götürmek için yola koyulan gençler, Suruç’ta basın açıklaması yaparken; barışı, umudu yanında götürenlerin üzerinde bomba patlattılar. 33 canımızı aldılar ve bunlardan biri de Uğur’du.” dedi. Türkiye’nin son günlerde yaşadığı durumlardan bahseden İlgün, “Onların acısı hala üstümüzdeyken katliam üzerine katliam yaşıyoruz, acılar dinmeden ölümler katlanarak çoğalıyor.Eğer, canlı bomba ve arkasındakiler Uğur’un o yüzündeki gülüşleri görseydi, öğrenim kredisini hayvan barınağına bağışladığını, inşaattaki şantiyede öğle yemeğini bir kedi ile paylaştığını bilselerdi bu katliamı asla yapamazlardı.” ifadelerini kullandı.
Manolya İlgün sonrası sözü Uğur’un ağabeyi Süleyman Özkan söz aldı. Uğur’u atlatmanın çok zor olduğunu ifade eden Özkan, “Bu ülkeyi kan gölüne çevirdiler. Suruç yetmedi, Cizre ve Ankara’da da devam ettiler.” dedi. “Kardeşçe yaşayacağımız halklar inançlar insanlar var” diyen Özkan, “Birileri bunları istemiyorlar. Genç, yaşlı, kadın demeden öldürüyorlar. Bu kadar şehitlerin içinde Uğur Uğur demekten utanıyorum. Onların bizlere bıraktığı mücadeleyi sürdüreceğimizin sözünü veriyorum.Bunu zaferle taçlandıracağız ve Saraylarda oturanlar bilsin ki, uykuları kaçacak ve keyif içinde sohbetler gerçekleştiremeyecekler” ifadelerini kullandı.