SYKP MYK: Kardeş Lübnan halkının yanındayız!

Lübnan’da geçtiğimiz yılın son aylarında başlayan yoksulluğa karşı kitlesel gösteriler bir ara koronavirüs salgını nedeniyle duraklasa da, Nisan ayının sonlarından itibaren tekrar ivme kazandı. Yüzbinlerce insan yoksulluğa ve yolsuzluğa karşı Lübnan’ın sokaklarını doldurdu, Beyrut kitlesel gösterilere sahne oldu.

1975-1990 arası gerçekleşen iç savaştan beri en büyük ekonomik krizle yüz yüze olan Lübnan’da dünyanın her yerinde olduğu gibi krizin faturasını yoksullara, emekçi halka ödetmeye çalışan Lübnan egemen sınıfları orduyu sokağa çıkararak gösterileri kontrol altına almaya çalıştı. Ordunun halka karşı kullanılma girişimi Lübnan’ın işçilerinin, emekçilerinin, gençlerinin ve kadınlarının öfkesinin daha fazla biledi. Gösteriler her geçen gün daha da yayılarak, kitleselleşerek devam etti. Lübnan halkının mücadelesi dünyanın birçok ülkesinden ezilenlerin, emekçilerin, işçilerin, gençlerin ve kadınların mücadelesine esin kaynağı oldu.

Yoksulluğa ve yolsuzluğa karşı kararlılıkla mücadele eden Lübnan halkları, dün gece 100’ün üzerinde insanın ölümü, 4 binin üzerinde insanın yaralanmasıyla sonuçlanan Beyrut’ta gerçekleşen patlamayla yüz yüze kaldı bu kez de. Patlamanın şiddeti ve lokasyonu ne yazık ki ölü ve yaralı sayısının artacağını gösteriyor.
Partimiz dünyanın her yerinde olduğu gibi bu türden felaketlerin her zaman yoksulları, gençleri, kadınları ve işçileri daha fazla vurduğunun, mağdur ettiğinin bilincinde olarak Lübnan halklarının acısını kendi acısı, kendi trajedisi olarak görmektedir.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi olarak, Beyrut’taki patlama nedeniyle Lübnan halklarına başsağlığı diliyor, dayanışma duygularımızı gönderiyoruz.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi
Merkez Yürütme Kurulu