Kadın Meclislerinden Ortak Açıklama: Kürt ve kadın düşmanlığı politikalara karşı diz çökmüyor, boyun eğmiyoruz!

Haziran 2020’de milletvekilliği hukuksuzca düşürülen DTK Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekilimiz Leyla Güven, Diyarbakır’da yargılandığı davada 22 yıl 3 ay hapis cezası verilmesinin ardından apar topar kaldığı ev basılarak rehin alınmıştır. Ve bu sabah jet hızıyla herhangi bir hakim ve savcılığa çıkarılmadan tutuklama kararı ile cezaevine gönderilmiştir.

Bizler şunu çok iyi biliyoruz ki; Leyla Güven şahsında verilen bu karar ile iradesi teslim alınmak istenen başta Kürt halkı ve kadınlar olmak üzere toplumsal muhalefete gözdağı verilmek istenmektedir. Bu karar bizim için yok hükmündedir.

Leyla Güven, ömrünü kadınların ve Kürt halkının mücadelesine adamış ve bu uğurda bedeller ödemiş, haksız ve hukuksuzlukların karşısında olmuştur. Leyla Güven, biz kadınların iradesidir. Hiçbir faşist iktidar, onu ve bizleri mücadelemizden alıkoyamamış, geri adım attıramamıştır. AKP-MHP faşist iktidarının bu saldırıları da, Leyla Güven’in mücadelesine engel olamayacak.

Kadına düşman, Kürde düşman, emekçiye düşman, doğaya düşman AKP-MHP erkek ittifakı son çırpınışlarının intikamını daha fazla baskı, daha fazla zulüm ederek alıyor. Onlara şunu hatırlatalım; bu ülkede ne iktidarlar gitti ama bizler kaldık. Leyla Güven’in dediği gibi hiç bir yere gitmiyoruz. Bu ülke bizim ve siyaset yapmaya devam edeceğiz ama içeride ama dışarıda. Hiçbir baskı, gözaltı politikası bizi mücadele etmekten alıkoyamayacaktır! Leyla’nın bıraktığı yerden o içeride biz dışarıda her alanda, her yerde mücadele etmekten bir an olsun geri adım atmayacağız. Çünkü bizler gücümüzü haklılığımızdan alıyoruz. Kaybedecek olan sizin çürümüş erkek egemen iktidarınız olacaktır.

Buradan AKP-MHP ittifakına sesleniyoruz; düşman gördüğünüz kadınlar, Kürtler, emekçiler ve toplumun diğer ezilen kesimleri bu ülkeye demokrasi ve özgürlük getirecektir. Siz gideceksiniz, bizler kalacağız.

Kürt ve kadın düşmanlığı politikalara karşı diz çökmüyor boyun eğmiyoruz!

Yaşasın Kadın Dayanışması

Jin, Jiyan, Azadî

Halkların Demokratik Partisi Kadın Meclisi

Halkların Demokratik Kongresi Kadın Meclisleri

Demokratik Bölgeler Partisi Kadın Komisyonu

Demokratik Toplum Kongresi Kadın Meclisi

Kadınların Kurtuluşu

Sosyalist Dayanışma Platformu Üyesi Kadınlar

Sosyalist Kadın Meclisleri

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Kadın Meclisi

Yeşil Sol Kadınlar

22 Aralık 2020