İşçi Sınıfı Devrimcisi Ve Kararlı Enternasyonalist Seçkin Kır Yoldaşı Kaybettik!

Yoldaşımız, HDP Parti Meclisi üyesi Seçkin Kır bu sabah saatlerinde Samsun’daki evinde yaşamını yitirdi.

Merkez Yürütme Kurulumuz, yaptığı yazılı açıklamada Kır’ın direngen mücadelesini anlatarak “Hem militanlığı, hem bilinci, hem de çalışkanlığıyla bundan sonraki mücadelemize ışık tutmaya devam edecektir” dedi. Yoldaşımız Seçkin Kır’ın Karadeniz’de yürüttüğü 50 yıllık mücadelesinde bir adım bile geri durmadığı belirtilen açıklamada, “İşçi sınıfı devrimciliğinin ve enternasyonalizmin yılmaz savunucusu Seçkin Kır yoldaşı anılarımızda yaşatacağız” ifadeleri kullanıldı.

Kır’ın cenazesinin 19 Şubat 2022 Cumartesi günü kaldırılacağı belirtilen açıklamanın tamamı şöyle:

“İşçi Sınıfı Devrimcisi Ve Kararlı Enternasyonalist Seçkin Kır Yoldaşı Kaybettik!

1970’li yılların ortasında Kurtuluş Hareketi saflarında sosyalist mücadeleye katılan Seçkin Kır yoldaş, 1976 yılında Karadeniz Dev Genç Genel Sekreteri olarak görev yaptı. 12 Eylül Askeri Darbesi’nden kısa bir süre önce TKP ile ilişkilenmesinin ardından 1982 yılında Kurtuluş Örgütü’ne dönerek siyasal mücadelesine burada devam etti.

12 Eylül Askeri Darbesi’nin ardından açık alanda mücadele olanaklarının ortaya çıkışıyla birlikte 1987 yılında yayın hayatına başlayan Yeni Öncü Dergisi’nde yer alan Seçkin Kır yoldaş, 1988 yılında açık alanda kitlesel güçlü bir çıkış yakalamak ve işçi sınıfı hareketiyle sağlam bağlar kurmak amacıyla çıkarılan İşçi Dünyası Gazetesi Yayın Kurulu’nda da görev aldı.

Seçkin Kır yoldaş, 1990 yılında Kurtuluş Örgütü’nün İstanbul İl Komite üyeliğinde görevlendirildi. Aynı dönemde Kurtuluş Örgütü İstanbul İl Komitesi’nin illegal yayın organı 1917’nin yayın kurulu üyeliğini yaptı.

‘90 sonrası yükselen işçi sınıfı mücadelesi ve onun en önemli nirengi noktalarından biri olan “91 Bahar Eylemleri” Seçkin Kır yoldaşın yakın ilgi alanındaydı. Bu nedenle, çalıştığı bütün yayınlarda ağırlıkla sendikal mücadele ve işçi hareketi üzerine incelemeleri, yazıları, makaleleri yayımlandı.

1990’lı yılların ortalarından itibaren birleşik parti süreçlerinde (BSA-BSP-ÖDP-SDP) yer alan Seçkin Kır, 2008 yılında kurulan İşçilerin Sosyalist Partisi’nin Parti Meclisi ve Merkez Yürütme Kurulu üyeliklerini de yaptı.

Seçkin Kır yoldaş, 2008-2009 yıllarında Samsun’da bölgesel olarak çıkarılan “İşçilerin Gazetesi”nin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı.

Daha sonra partimiz SYKP’de yer alan Seçkin Kır yoldaş, işçi sınıfı devrimcisi ve enternasyonalist kişiliğiyle bilinirdi.

Sosyalist hareketin ve toplumsal mücadelelerin yeniden kuruluşu perspektifini benimseyen Seçkin Kır yoldaş, enternasyonalizm konusundaki ödün vermez yaklaşımının uzantısı olarak Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) öneminin her fırsatta altını çizdi ve kişisel konumlanışını da buna göre tanzim ederek HDK ve HDP’nin organlarında yer almaya özen gösterdi.

Hem SYKP, hem de HDK-HDP’de çeşitli görevler üstlenen Seçkin Kır yoldaş, şovenizmin ve ırkçılığın güçlü olduğu bir coğrafya olan Karadeniz’de sosyal medyada paylaşım yaptığı bahanesiyle hedef gösterilerek kovuşturmaya uğradı, hapis cezası aldı ve bu gerekçeyle toplamda 1 yıl cezaevinde kaldı.

Mücadelenin her alanına ilgi duyan ve katkıda bulunmaya çalışan Seçkin Kır yoldaş en son Samsun’da Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle dayanışma eylemleri sırasında gözaltına alındı. Bu nedenle 18 Şubat günü, bir grup devrimciyle birlikte yargılandığı davanın Samsun’daki ilk duruşmasına katılacaktı.

HDP PM üyeliğinin yanı sıra Karadeniz bölgesinin örgütlenmesinde görev yapan Seçkin Kır yoldaş, dün akşam Samsun’da kendi evinde yaşamını yitirdi.

Bizleri, zamansız ve ani ölümüyle derin bir üzüntüye boğdu. Yoldaşımız son anına kadar mücadeleden bir adım bile geri atmamıştır. Hem militanlığı, hem bilinci, hem de çalışkanlığıyla bundan sonraki mücadelemize ışık tutmaya devam edecektir. İşçi sınıfı devrimciliğinin ve enternasyonalizmin yılmaz savunucusu Seçkin Kır yoldaşı anılarımızda yaşatacağız!

Seçkin Kır yoldaş, 19 Şubat Cumartesi günü Samsun’da yoldaşları ve yakınları tarafından sonsuzluğa uğurlanacak.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP)
Merkez Yürütme Kurulu