İşçi önderi Hasan Oğuz’un anısını yaşatacağız, ölümünün hesabını soracağız!

Devrimci Yapı İşçileri Sendikası yöneticisi Hasan Oğuz, Galataport inşaatında çalışmakta iken yakalandığı Covid-19 virüsünün yol açtığı kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Devrimci sendikacı Hasan Oğuz’un ölümü, halen Koronavirüs tehlikesi altında çalıştırılmaya devam edilen yüzbinlerce işçinin durumuna ışık tuttu.

Hasan Oğuz’un ölümü, Covid-19 salgını sırasında bütün insani kaygıları bir kenara iterek ‘ekonominin çarklarının dönmesi’ni öncelikli hedef olarak ortaya koyansiyasi iktidarın ve kâr hırsıyla gözü dönmüş patronların doğrudan sorumlu olduğu bir iş cinayetidir.

Hasan Oğuz’un ve salgın nedeniyle ölen diğer işçilerin ölümünden, “Çalıştırılması zorunlu olmayan işletmeler durdurulup işçilere ücretli izin uygulansın! Toplumun evde kalmasının ekonomik ve lojistik koşulları yaratılsın!” çağrılarına kulağını tıkayanlar, milyonlarca işçiyi fabrikalarda, şantiyelerde topluca çalıştırmakta ısrar edenler sorumludur.

Şu andan itibaren yapılması gerekenler son derece nettir. Aklın, bilimin ve gerçeğin karşısında daha fazla durmayın! Hasan’ın canına kıydınız, başka Hasan’ları katletmeyin!

  • Şantiyeler derhal mühürlensin, tüm işçilere ücretli izin verilsin!
  • Şantiyelerde kalan ve çalışan tüm işçilere Koronavirüs testi uygulansın!
  • Şantiyelerde pozitif vaka çıkmasına rağmen işe devam kararı veren tüm yöneticiler ve buna cevaz veren siyasi iktidarın temsilcileri yargılansın!
  • Derhal tüm işçilere ücretli izin verilsin, ücretsiz sağlık hizmeti sağlansın
  • İşçi, işsiz ve esnafa ekonomik destek sağlansın!

SYKP Merkez Yürütme Kurulu