İlerici Enternasyonal’den Partimize Tebrik Mesajı: #Birlikte Yeni Bir Dünya İnşa Edelim

İlerici Enternasyonal Genel Koordinatörü David Adler 4. Kongremiz sonrası dayanışma ve tebrik mesajı iletti.

Adler yolladığı mesajda yeni süreçte görevlendirdiğimiz üyelerimize başarı dileklerini iletirken partimizi de selamladı.

Adler mesajında partimizin İlerici Enternasyonal’in üyesi olmasından dolayı gurur duyduklarını ifade ederek, partimizin “dünya çapında milyonlarca işçi, köylü ve halkla tek başına kurtuluş olmadığı inancıyla birlik içinde” olduğunu bildiklerini ifade etti.

David Adler

4. Kongremiz için belirlediğimiz “#Birlikte Bu Ablukayı Dağıtacak, Yeni Bir Dünya Kuracağız” şiarına dikkat çeken Adler, “yeni bir dünya inşası” vurgusunda bulundu. Adler, “Türk demokrasisinin kaderinin her yerdeki demokrasinin kaderi olduğunu biliyoruz ve SYKP’nin başarısını paylaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Mesajın tamamı şöyle:

Sevgili dostlar ve yoldaşlar,

4. Olağan Kongrenizin başarıyla sonuçlanması, Eş Başkanlar Canan Yüce ve Cavit Uğur’un yeniden seçilmesi ve yeni Parti Meclisi’nin kurulması için İlerici Enternasyonal Sekreterliği adına en içten tebriklerimi sunuyorum.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi’ni (SYKP) küresel cephemizin bir üyesi olarak görmek ve birlikte yeni bir dünya inşa etmek için kongrenizin görevini ileriye taşımanızdan dolayı gurur ve onur duyuyoruz. İlerici Enternasyonal’in bir üyesi olarak SYKP, dünya çapında milyonlarca işçi, köylü ve halkla tek başına kurtuluş olmadığı inancıyla birlik içindedir – Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz. 

Bu yılın başlarında, Erdoğan rejiminin ilerici güçlere karşı sokaklarda, mahkemelerde ve parlamento içinde zulmüne tanıklık etmek üzere Türkiye’ye bir heyete liderlik etme fırsatım oldu. Gördüğüm durum vahimdi: Hızla kurumsallaşan bir faşist diktatörlük. Ancak tanık olduğum başka bir şey de Erdoğan’ın acımasız baskısından korkmak yerine, cesaretle direniş ve iyimserliğin örgütlemesi, “bu ablukayı kırma” kararlılığıydı. 

Kendim ve İlerici Enternasyonalimiz adına tüm gücümüzle, bu insanlık, demokrasi ve kurtuluş mücadelesinde -kişisel olarak bana ve dünyadaki milyonlarca kişiye çok ilham veren bir mücadelede- sizi desteklemeye söz veriyorum. Türk demokrasisinin kaderinin her yerdeki demokrasinin kaderi olduğunu biliyoruz ve SYKP’nin başarısını paylaşıyoruz.

Yalnız değilsiniz. Küresel cephemizde, aynı ablukaya karşı çıkan ve sizinle yeni bir dünyanın inşasını arayan güçlü hareketler, partiler, sendikalar var. Ben de bu farklı güçlerin yakın iş birliğini sağlamaya -öğrenmek, paylaşmak, savunmak, direnmek ve kazanmak için- söz veriyorum. 

Eş Başkanlar Canan Yüce ve Cavit Uğur’u, yeni Parti Meclisi üyelerini ve SYKP’nin tüm destekçilerini yeni döneme girerken selamlıyor, önümüzdeki mücadele süreçlerinde sarsılmaz yoldaşlığımı bir kez daha taahhüt ediyorum. 

David Adler – İlerici Enternasyonal Genel Koordinatörü

Metnin orjinal versiyonu:

Dear friends and comrades,

On behalf of the Secretariat of the Progressive International, I send my warmest congratulations for the successful conclusion of your 4th Ordinary Congress, for the re-election of co-chairs Canan Yüce and Cavit Uğur, and the formation of the new Party Assembly. 

We are proud and honored to count the Socialist Refoundation Party (SYKP) as a member of our planetary front — and to carry forward the mandate of your Congress: to construct a new world together. As a member of the Progressive International, the SYKP stands united with millions of workers, peasants, and peoples around the world in the conviction that there is no salvation alone — it is either all of us together, or none of us at all.

Earlier this year, I had the opportunity to lead a delegation to Turkey to bear witness to the persecution of progressive forces by the Erdoğan regime — on the streets, in the courts, and inside parliament. The situation I found was grave: a fascist dictatorship fast in formation. Yet what I witnessed was not fear of Erdoğan’s brutal repression — but courage in resistance, optimism in organization, and determination to “break this blockade.”

I pledge myself and the full capacity of our Progressive International to support you in this struggle for humanity, democracy, and liberation — a struggle that has so inspired me personally, and millions of others around the world. We know that the fate of Turkish democracy is the fate of democracy everywhere; and the success of the SYKP is ours to share.

You are not alone. Across our planetary front there are powerful movements, parties, trade unions that confront the same blockade, and seek the construction of a new world alongside you. I pledge, too, to ensure the close cooperation of these disparate forces — to learn, to share, to defend, to resist, and finally to win.

I salute co-chairs Canan Yüce and Cavit Uğur, the new Party Assembly, and full membership of the SYKP as you embark on the upcoming period, and pledge again my steadfast companionship in the struggles ahead.

David Adler

General Coordinator

Progressive International