“İktidar Savaş Suçlarına Yenisini Ekledi: Zaxo’da Katliam Var!”

Merkez Yürütme Kurulumuz dün TSK’nin Zaxo’ya düzenlediği, 1 yaşında bir bebek ve çocukların da aralarında olduğu 9 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyla ilgili açıklamada bulundu.

Açıklamada, saldırının 2. Roboski olduğuna işaret edilirken, iktidarda kalmak uğruna savaş suçu işlendiğinin altı çizildi. Açıklamanın tamamı şöyle:

İktidar Savaş Suçlarına Yenisini Ekledi: Zaxo’da Katliam Var!

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki Duhok vilayetinin Zaxo kentine bağlı Perex köyüne dün (20 Temmuz) topçu saldırısı yapıldı.

Irak Hükümeti ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi yetkilileri 1 yaşında bir bebek ve çocukların da aralarında olduğu 9 sivilin yaşamını yitirdiği, 23 kişinin yaralandığı saldırının TSK’ya ait havan toplarıyla yapıldığını açıkladı. Bu, yeni bir Roboski katliamıdır!

Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki Kürt nüfusun yaşadığı bölgelerde Nisan ayından beri art arda yürütülen askeri operasyonlar ve kullandığı görüntülenen kimyasal silahlar her seferinde AKP-MHP’nin savaş suçlarına yenisini eklemektedir. Üstelik bu işgaller sırasında sadece ölümler yaşanmamakta; binlerce insan yerinden edilmektedir. İktidar, boşalttığı bu köyleri yıkıp yeniden yapılandırarak Türkiye’nin sınırlarını genişletme hayalleri mi kurmaktadır?

AKP-MHP iktidarının, eğer durdurulmazsa yeni katliamlar yapma potansiyeline sahip olduğunu biliyoruz. İktidar; bölgede yayılma ve bir güç olma hayalleriyle içeride şovenist, ırkçı, neo-Osmanlıcı bir söylemi siyasi çıkarlara tahvil ediyor; emeği güvencesiz ve ucuz hale getirerek sermayeyi arkasında tutuyor; muhalefet siyasetçilerini kriminalize ediyor, muhalif kitleleri de baskı ve korkuyla sindirmeye çabalıyor. 

Bu saldırı da bu planın bir parçasıdır: AKP-MHP iktidarının yıllar boyu içeride baskı, kriz, sömürü, yalan ve talanla kurduğu denge bıçak sırtı bir hal almıştır ve savaş politikalarıyla sağlamlaştırılmak istenmektedir. Çocukların öldürülmesi pahasına savaşa, kahramanlık destanlarına sığınmaktadır. Bu politikanın sorumluları er ya da geç mutlaka yargılanacaktır!

Zaxo’da yaşamını yitirenler ve yaralananlar için derin bir keder ve öfke hissediyoruz. Tek adam rejimi sürebilsin diye nice insanın katledildiği, nicelerinin yaralandığı, onbinlerce insanın yerinden yurdundan edildiği, nice köyün göçertildiği insanlığın hafızasındadır. 

Bizler halklardan, emekçilerden, gençlerden çalınan paralarla savaş fonlarının şişirilmesine, çocuklara sıkılan kurşuna dönüştürülmesine izin vermeyeceğiz!

TSK’nin derhal bölgeden bütünüyle çekilmesi, savaş tezkerelerinin iptal edilmesi, sorumluların yargılanması ve barış, diyalog, çözüm zemininin kurulması için herkesi mücadeleye davet ediyoruz. 

SOSYALİST YENİDEN KURULUŞ PARTİSİ (SYKP)

MERKEZ YÜRÜTME KURULU