Hrant Dink’i saygıyla anıyoruz!

 

Agos gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 19 Ocak 2007 tarihinde, tetikçi bir faşist tarafından vuruldu ve Agos’un önündeki kaldırıma düştü. Hrant Dink’in vurulmasının üzerinden 10 yıl geçti. Dava 10 yıl içerisinde bir milim ilerlemedi. Elde bir tetikçi, cinayete göz yuman birkaç polis ve istihbarat görevlisi olsa da gerçek katiller hala bulunabilmiş değil. Gerçek katillerin arandığı da meçhul…

hrant-dink-olduruldugu-yerde-karanfillerle-anildi-002Hrant Dink’in öldürülmesine giden yol, katilin kim olduğunu apaçık ortaya koyuyor. Hrant Dink’in Sabiha Gökçen’in Ermeni olduğunu iddia etmesinden sonra, koparılan kıyameti hatırlıyoruz. Genelkurmayın açıklamasını, bir grup faşistin Agos önünde eylem yapmasını, mahkemenin ‘Türklüğü aşağılamak’tan dava açmasını, MİT ajanlarının Hrant Dink’i valiliğe çağırarak tehdit etmesini, ‘‘Ne pahasına olursa olsun öldürülecek,’’ notuyla gelen suikast istihbaratına  rağmen, istihbaratın sumen altı edilmesini… Hepsini hatırlıyoruz, katili biliyoruz. Katil bu geniş ittifakın tamamıdır.

Hrant’ın katili; cinayeti ‘’Hrant’ın katili Ergenekon devleti’’ cümlesiyle AKP’yi ve Gülen Cemaatini dışarıda tutanlardır. Katil, bu yolla cinayeti kullanarak Cemaatçi kadroların emniyette örgütlenmesinin önünü açanlardır.

Hrant’ın katili; 1915 soykırımının ardından varlık vergisiyle, 6-7 Eylül olaylarıyla, düzenli saldırılarla Ermenileri, Rumları, Yahudileri bu topraklardan söküp atmaya çalışan devlet aklıdır ve bir Ermeni yurttaş için, ‘Affedersiniz Ermeni’ diyen akıl, 1915’teki soykırımcı aklın devamcısıdır.

HDP Milletvekili Garo Paylan, geçtiğimiz günlerde mecliste yaptığı bir konuşmada, ‘Ermeni soykırımı’ dediği anda konuşması kesildi. Meclis tarafından Garo Paylan’a ceza verildi ve konuşma metni meclisin resmi kayıtlarında silindi. Garo Paylan’ın konuşmasını silen akıl, Hrant Dink’in katleden aklın devamcısıdır.

Katili biliyoruz! Hrant’ın katili; 1915’te Ermeni Soykırımı’nı yapanlardır. Hrant’ın katili; Ermeni devrimci Paramaz’ı Beyazıt Meydanında idam edenlerdir. Hrant’ın katili; Levon Ekmekçiyan’ı 12 Eylül zindanlarında idam eden cuntacılardır. Hrant’ın katili; ‘Katilleri mutlaka bulacağız’ dedikten sonra, katilleri bulmayanlardır. Hrant’ın katili; Garo Paylan Meclis’te konuşurken mikrofonunu kapatanlardır.

Hrant’ın katili; rejim değişikliğiyle, tekçi, inkârcı, mezhepçi bir yapı kurmaya çalışanlardır. Hrant’ın katili; bu yolla halklar arasındaki köprüleri ortadan kaldıran, yeni katliamların, cinayetlerin yolunu açanlar, teşvik edenlerdir.

Hrant Dink verdiği bir röportajda şöyle diyordu, ‘‘Ben, yaşadığım ülkeden, çok, inanılmaz derecede memnunum. Size biraz garip gelecek ama ben böyle hazır özgürlükler cennetine gelip hazıra konacak tipte bir insan değilim. Olsaydı, gelirdim yıllar önce. Biz de, başkaları gibi çıkardık. Kendi cennetimi biraz didişerek yaratmak isteyen bir yapım var benim. Öyle bir gelenekten geliyorum. Yani biraz kavga etmek daha güzel bir yaşam gibi geliyor bana. İstanbul, Türkiye’de bence kavganın, bu anlamda kavganın, mücadelenin diyelim, bence hala gerekli olduğu bir yer. Ora bana daha cennet geliyor.” Mücadele etme inadından vazgeçmeyen, her şeye rağmen bu toprakları cennete çevirmeye çalışan Hrant Dink’i katledilişinin 10. Yılında saygıyla anıyoruz.

Hrant’a sözümüz olsun: Ermeni Soykırımıyla yüzleşilecek, katiller bulunacak, hesap sorulacak!

Bu topraklarda halklar arasında barış, kardeşlik ve eşitlik hakim olacak! 

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP)

Merkez Yürütme Kurulu (SYKP) – 19.01.2017