HDK’ye Saldırı Halka ve Demokrasiye Saldırıdır

hdk

Merkez Yürütme Kurulumuz geçtiğimiz hafta HDK, HDP ve GÖÇİZDER’e Tekirdağ merkezli; gazetecilere yönelik de Diyarbakır merkezli polis operasyonlarına dair yazılı açıklamada bulundu.

Açıklamda, parti üyelerimiz Ömer Güven, Hilal Civil, Mehmet Ali Köseoğlu dahil 29 kişinin tutuklandığı, 21 gazetecinin ise hala gözaltında tutulduğu operasyonların iktidarı ayakta tutabilmek için yapıldığına dikkat çekildi.

“Bu saldırıların AKP-MHP ittifakının siyasi kararlarıyla, planlı ve talimatlı biçimde yürütüldüğü açıktır.” denilen açıklamada halkların demokrasi ve özgürlük mücadelesinin hedef alındığının altı çizildi. Açıklamada, “Tüm HDK-HDP’li yoldaşları hapishaneden çıkarmak için tüm gücümüzle mücadele edeceğimizi ilan ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

HDK’ye Saldırı Halka ve Demokrasiye Saldırıdır

3 Haziran sabahı kolluk kuvvetleri Halkların Demokratik Kongresi’ne (HDK) yönelik geniş kapsamlı bir baskın ve gözaltı saldırısı başlattı. HDK Genel Merkez binasına yanlarında HDK avukatı veya görevlisi olmadan, kapıyı kırarak giden kolluk mensupları binadaki tüm evrakı ve eşyaları talan etti ve bilgisayarlara el koydu. Öte yandan Tekirdağ merkezli olarak gerçekleştirilen baskın ve gözaltı operasyonlarında 10’u aşkın ilden 37 HDK ve HDP yönetici ve üyesi evleri basılarak, kimi zaman darp edilerek gözaltına altına alındı. 

Daha sonra Tekirdağ Adliyesi’ne sevk edilen HDK-HDP’li siyasetçilerden 29’u “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası yapma” iddiasıyla tutuklandı.

Tutuklananlar arasında SYKP üyesi 3 yoldaşımız da (Ömer Güven, Hilal Civil, Mehmet Ali Köseoğlu) bulunuyor. Ayrıca bir üyemiz de gözaltına alınıp serbest bırakıldı.

Tutuklanandan Sadi Özdemir yüzde 98 engelli ve yaşamını oksijen tüpü ile sürdürüyor. Diğer iki kişi ise kanser hastasıdır ve tedavi süreçleri devam ediyor. Kanser tedavisi görenlerden biri de SYKP üyesi, ileri yaşlardaki Dr. Ömer Güven’dir.

İktidarda Kalabilmek İçin Ülkeyi Savaş Alanına Çevirme Siyaseti

HDK’ye yönelik bu baskın-gözaltı-tutuklama saldırısının bir yönü; AKP-MHP faşist ittifakının iktidarlarını korumak için ülkeyi savaş alanına çevirme, her türlü yasa ve hukuku çiğneme, her türlü etik değeri ayaklar altına alma pervasızlığıdır. Gezi davasında verilen cezalar, Canan Kaftancıoğlu’na getirilen siyaset yasağı, HDP’nin kapatılma davası, yaşam tarzına yönelik saldırılar, konser yasakları vb bu yöndeki planlı, talimatlı hamleler arasındadır. Nitekim HDP’ye dönük operasyon saldırısı ile paralel olarak Göç İzleme Derneği (GÖÇİZDER) yönetici ve üyesi 22 kişi gözaltına alınıp 16’sı tutuklanırken, Diyarbakır’da da özgür basına yönelik operasyonda 20’si gazeteci 21 kişi gözaltına alındı.

Bu saldırıların AKP-MHP ittifakının siyasi kararlarıyla, planlı ve talimatlı biçimde yürütüldüğü açıktır. 

Hedef: Halkların Özgürlük ve Demokrasi Mücadelesi 

HDK operasyon saldırısının diğer yönü ise kuşkusuz, başta Kürt halkı olmak üzere halkların, emekçilerin, tüm ezilenlerin kapitalizme, patriyarkaya, sömürgeciliğe, faşizme karşı bilinçli ve örgütlü mücadelesini ezme, engelleme çabasıdır. Bu tür saldırılar, örgütlerimizi/kurumları kriminalize ederek halkın iradesini kırmayı, demokratik siyaseti boğmayı amaçlıyor.

Halkların Demokratik Kongresi, emekçilerin ve ezilenlerin öz-örgütlenmeleri olan meclisleri kurmayı, yaşamın her alanında doğrudan demokrasiyi egemen kılmayı, halkların eşitlik ve kardeşliği temelinde gönüllü birlikte yaşama, sömürü ve tahakküm biçimlerinin ortadan kaldırıldığı özgür bir dünyaya ulaşmayı hedefleyen bir düşünsel-örgütsel zemindir. 

SYKP olarak kurucusu, örgütsel ve düşünsel platformunun paydaşı olduğumuz HDK’yi ve onun kurduğu HDP’yi sonuna kadar savunmakta, saldırılara karşı direnmekte, tutuklanan tüm HDK’li ve HDP’li yoldaşlarımızla dayanışmayı büyütmekte kararlıyız. 

HDK’de görev yaptıkları için bu operasyon saldırısında gözaltına alınan, tutuklanan SYKP’li yoldaşlarımızla ayrıca onur duyuyor, tüm HDK-HDP’li yoldaşları hapishaneden çıkarmak için tüm gücümüzle mücadele edeceğimizi ilan ediyoruz.

Yoldaşlarımız onurumuzdur! Yaşasın Devrimci Dayanışma!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP)

Merkez Yürütme Kurulu