Erdal Çınar Yoldaşımız Sosyalist Yeniden Kuruluş Mücadelemizde Yaşayacak

 

1961 yılında Gümüşhane’de başlayan yaşam yolculuğu Trabzon Beşikdüzü Ticaret Lisesi’nde Dev-Lis saflarındaki mücadelesiyle sürdü. 1978 Yılında Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okuluna kayıt yaptırdı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesine kadar DEV-GÖR saflarında devrimci mücadelesini sürdürdü. 12 Eylül sonrası  devrimci mücadelesini illegal koşullarda yürütmek zorunda kaldı. Zor koşullarda TKKKÖ merkez yayın organının basımını yaptı. Türkiye ve Kuzey Kürdistan Kurtuluş örgütü saflarında illegal koşullarda mücadelesini sürdürürken  1987 yılında tutuklandı. Ankara Ulucanlar ve Amasya cezaevlerinde mahpusluk yattı.

Cezaevi süreci sonrasında İzmir’e döndü. 1990’lı yıllardan itibaren sırasıyla; BSA- Birleşik Sosyalist Alternatif,  BSP-Birleşik Sosyalist Parti, ÖDP-Özgürlük ve Dayanışma Partisi, SDP-Sosyalist Demokrasi Partisi’nde devrimci mücadelesini sürdürdü. Sosyalist yeniden kuruluş anlayışıyla Sosyalist Demokrasi Kolektifi Platformunun kurucuları arasında yer aldı. SEH-Sosyalist Emek Hareketi, SDK- Sosyalist Demokrasi kolektifi ve  SCK-Sosyalist Cumhuriyet Kolektifi’nin Sosyalist yenden kuruluş temelinde birleşmesiyle oluşan  SGPH-Sosyalist Gelecek Parti Hareketi’nin kurucuları arasında yer aldı. Sosyalist yeniden kuruluş mücadelesinde duraklamadı. Sosyalist Parti, SGPH-Sosyalist Gelecek Parti Hareketi, TÖP- Toplumsal Özgürlük Platformu ve SBH-Sosyalist Birlik Hareketi’nin Sosyalist yeniden kuruluş için kurdukları SYKP-Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi’nde   sınıf mücadelesini sürdürdü.  İnsan Hakları Derneği, İşçi Hakları Derneği gibi demokratik kitle örgütlerinde olarak çalıştı. Sosyalizm yolunda Kurtuluş Dergisi, Sosyalist Demokrasi kolektifi dergisi, Yaşayan Marksizm dergisi, Ekmek ve Özgürlük Dergisi sahibi ve yazı işleri müdürlüğünü yürüttü. Sosyalizm yolunda Kurtuluş dergisi yazı işleri müdürü olarak yargılandı ve kısa süreli tekrardan hapis yattı.  Son olarak HDP-Halkların Demokratik Partisi’nde mücadelesini sürdürüyordu.

Yaklaşık 8 ay önce teşhis edilen hastalığı sürecinde mücadeleden hiç kopmadı. Yatağa bağımlı kaldığı son dönemlerinde dahi yüreği ve aklı mücadele edenlerdeydi.

Mütevazı, inatçı ve kararlı bir devrimci olarak yaşadı.  Kurtuluş saflarında başlayan devrimci mücadelesini zorunlu kısa araların dışında ölümüne kadar kesintisiz sürdürdü.

Erdal Çınar Yoldaşımız mücadelemizde yaşayacaktır.

Devrim savaşçıları ölümsüzdür.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Merkez Yürütme Kurulu