“Direnen Çimsataş İşçilerinin Yanındayız!”

Merkez Yürütme Kurulumuz Mersin’de Çimsataş Metal Fabrikası’nda Toplu İş Sözleşmesi’ni kabul etmeyerek iş durduran işçilerle ilgili açıklamada bulundu.

Çimsataş işçileri metal işkolu sendikalarının Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile imzaladığı Toplu İş Sözleşmesi’ni (TİS) kabul etmeyerek direniş başlattı. 2 gündür fabrikada direnen işçiler polis zoruyla çıkarılırken 25 işçi işten çıkarıldı.

Merkez Yürütme Kurulumuz yaptığı açıklamayla direnişteki Çimsataş işçileriyle dayanışma içinde olduğumuzu belirterek “Çimsataş işçilerinin ek sözleşme ve diğer talepleri karşılanmalı, işten çıkarılan işçiler geri alınmalıdır.” dedi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

Direnen Çimsataş İşçilerinin Yanındayız!
İşçilerin Talepleri Kabul Edilsin, İşten Çıkarılan İşçiler Geri Alınsın!

Pandemi döneminde çalışmak zorunda bırakılan işçiler için, enflasyon altında ezilerek açlık sınırında yaşamak zorunda bırakılan işçiler için, bir yandan aldığı ücretle hızla yoksullaşırken bir yandan işten çıkarılma tehdidi ile karşı karşıya gelen işçiler için, sendikal örgütlenmelerinin önü yasaklarla kesilen işçiler için… Çimsataş işçileri herkes için, hepimiz için direniyor! Çimsataş işçilerinin sesi onbinlerce metal işçisinin sesidir.

Tüm iş kollarında olduğu gibi metal işkolunda da işçiler pandemi sürecinde büyük bir yük aldı, büyük kayıplar yaşadı. Metal işçileri sendikalarının MESS ile imzaladığı Toplu İş Sözleşmesi (TİS) zor geçen iki yılı telafi etmediği gibi, hızla artan hayat pahalılığının önümüzdeki iki yılda alım gücünde yaratacağı azalmayı ve yoksullaşmayı karşılamıyor. TİS ile gelecek zam çoktan eridi. Metal işçileri, taleplerini karşılamayan TİS’e ve imza atarken kendilerinin onayına başvurmayan sendikalarına tepki gösteriyor.

Sendikaları Birleşik Metal-İş’in de işçilerin onayını almadan TİS imzalamasına tepki gösteren ve diğer taleplerinin yanı sıra TİS’e Ek Protokol talep eden Çimsataş işçileri 2 gündür direndikleri fabrikadan dün gece polis zoru ile çıkarıldılar, bu sabah ise 25 işçinin işten çıkarıldığı haberini aldılar. Ancak geri çekilmediler, Çimsataş işçileri fabrika önünde direnmeye devam ediyor.

Tarihinde sayısız direnişe imza atan, metal fırtınayı yaratan, grev yasaklarına karşı fiili ve meşru mücadele çizgisini ve iradesini ortaya koyan metal işçilerinin ve Çimsataş işçilerinin ek sözleşme ve diğer talepleri karşılanmalı, işten çıkarılan işçiler geri alınmalıdır.

Bu mücadelede Çimsataş işçileri ile dayanışma içinde olacağımızı ilan ediyoruz.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP)
Merkez Yürütme Kurulu