SYKP MYK: Çerkez Soykırımı Tanınmalıdır!

155 yıldır Çerkes halkının dinmeyen acısını paylaşıyor, soykırımı lanetliyoruz!

Çarlık Rusya’sının Çerkesleri anavatanları Kafkasya’dan sürmesinin üzerinden 155 yıl geçti ancak sürgünün neden olduğu acı Çerkes halkının hafızalarındaki yerini koruyor. Resmi olmayan rakamlara göre, 1,5 milyona yakın Çerkes sürgüne tabi tutulurken yol şartları, salgın hastalıklar, açlık gibi nedenlerden dolayı 400 bin ila 500 bin kişi hayatını kaybetti.

Çerkeslerin Çarlık Rusya’sının nüfus politikası kapsamında sürgüne tabi tutulmasının üzerinden bir buçuk asrı aşkın bir süre geçmesine rağmen Moskova yönetimi ana vatanlarından kopartılan Çerkeslerin acılarını bir nebze de olsa dindirecek adımlar atmadı.

Çarlık Rusya’sının mirasçısı konumunda olan Rusya’dan özür bekleyen Çerkesler, 21 Mayıs’ın “Çerkes Soykırım ve Sürgünü” olarak tanınmasını istiyor.

Ülkemizi yönetenlerden Çerkes soykırımını tanımasını istiyoruz!

Çerkes soykırımını dünyada tanıyan tek ülke maalesef Gürcistan… Çerkeslerin nüfus olarak en fazla yaşadığı ülke ise Türkiye’dir. Onun için Çerkes halkının Türkiye Cumhuriyeti parlamentosundan Çerkes soykırımını araştırmasını ve soykırımı tanımasını talep etmesi oldukça doğaldır. Biz Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi olarak parlamentoyu bu soykırımı tanımaya ve ülkemizde yaşayan Çerkes halkının acısını biraz olsun hafifletmeye çağırıyoruz.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi

Merkez Yürütme Kurulu – 20 Mayıs 2019