Canan Yüce: Demokratik Tutum Belgesi’ne tüm muhalefet cevap vermelidir

“Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü” sloganıyla Edirne ve Hakkari’den Ankara’ya yürüyüş başlatacak olan HDP’nin bu kararını ve açıklanan Demokratik Tutum Belgesi’ni, SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce, Mezopotamya Ajansı‘na değerlendirdi.

Yürüyüşe destek veren Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce, alınan yürüyüş kararının AKP-MHP iktidarının politikalarının geneline bir itiraz olduğunu ifade etti. Yüce, toplumun tüm kesimlerine dönük bir saldırı furyasının olduğu böylesi bir dönemde demokratik bir yürüyüşü engellemeye yönelik kararların ise hukuksuz olduğunu söyleyerek, kararlara tepki gösterdi.
HDP’nin çağrısı ve yürüyüş kararının tüm muhalefete, iktidarın politikalarına karşı ortak tutum daveti olduğunu söyleyen Yüce, “7 Haziran’dan beri bugüne hep bir saldırı oldu. Bu açıdan bu yürüyüş çağrısı tüm kutuplaştırmalara karşı bir çağrıdır. Aynı zamanda toplumda yaratılmak istenen korku ve umutsuzluğa karşı bir çağrıdır. Özellikle bu salgın süreci ile birlikte krizin derinleştiğini söylemek gerekiyor. Ayrıca sokakta herhangi bir konuda fikrini beyan eden, toplantı ve gösteri hakkını kullananlara ‘terörist’ damgası vurmaya çalışan bir iktidar var karşımızda. Bu yüzden daha çok demokrasi ve barış talebimizi sokakta bütün halklarımızla daha yüksek sesle söyleme amacımız var. Bu açılardan bu yürüyüşün çok anlamlı olduğunu ve demokratik tutum belgesine tüm muhalefetin bir cevap vermesi, ortak bir yol araması gerekiyor” dedi.
Yüce, yürüyüş kararının aldığını günden beri HDP’ye yönelik artan saldırılara da dikkat çekti. Yüce, “Devletin çeşitli kanallarından bu yürüyüşü yaptırmamak için çeşitli saldırılar vardı. Bu çok şaşırdığımız bir durum olmadı. Çünkü korkuyorlar. İktidar, muhalefetin veya herhangi bir öteki sesin çıkmasından korkuyor. Sınırlama kararlarıyla HDP ve muhalefetin sesini engellenmeye çalışılıyor.  Zaten her gün benzer engellemelerle karşı karşıyayız. Ancak bu engellemelerin daha güçlü bir şekilde bir araya gelerek aşılabileceğine dair inancımızı yineliyoruz. Bu yürüyüşe karşı engellemeler koyabilirler ama halkın bir arada yaşamasını ve mücadelesini engelleyemeyecekler” ifadelerini kullandı.