SYKP MYK: Bugünün 12 Eylülcülerini iktidar katından indirelim!

Bundan tam 39 yıl önce, 11 Eylül’ü 12 Eylül’e bağlayan gece yarısı, tanklar şehirlerin meydanlarını zaptederken CIA’nın Türkiye Şefi Paul Henze, ABD Başkanı Jimmy Carter’a telefonda müjdeyi veriyordu: “Bizim çocuklar başardı”.

Kısa bir süre sonra işbirlikçi tekelci burjuvazinin has temsilcilerinden biri, Türkiye Tekstil Sanayicileri Sendikası Başkanı Halit Narin 12 Eylül Darbesi’ni sevinçle karşıladığını belli etti: “Bugüne kadar işçiler güldü, artık gülme sırası bizde”.

12 Eylül Askeri Darbesi’nin ordunun yerli ve yabancı sermayeyle işbirliği içinde tezgahlandığını en açık biçimde kanıtlayan örneklerdir bunlar.

12 Eylül Darbesi’nden 39 yıl sonra, bugün, neredeyse 12 Eylül’e rahmet okutan bir Türkiye gerçeğiyle yüz yüzeyiz. Fikir özgürlüğü ayaklar altında… Sosyal medyada iki kelime yazmanın karşılığı soruşturma ve hapis… Hak aramaya mı kalktınız… Hediyeniz biber gazı, tazyikli su, olmadı gözaltı ya da tutuklama… Grev yapmaya mı niyetlendiniz… Ülkenin ulvi çıkarları kisvesi altında derhal yasaklanır greviniz… Parlamento var mı yok mu belli değil… Bir tek adamın sultası altında…

Seçme seçilme hakkı yerlerde sürünüyor… Yüzde 50, 60 ya da 70 oy alsanız da her an koltuğunuzu bir kayyım gasp edebilir. Yargı bağımsızlığı, Kaf Dağı’nın ardından… Siyasal iktidara biat etmiş bir yargı düzeni hüküm sürüyor. Bütün iddianameler mesnetsiz iddialar, düzmece deliller panayırı…

Yüz yüze olduğumuz bu Türkiye tablosunun failleri, 12 Eylül 2010 Referandumu’nun hemen öncesinde hançerelerini yırtarcasına “12 Eylül ile hesaplaşmaktan” söz ediyorlardı. Türkiye tarihinin tanık olduğu en büyük sahtekarlık, en büyük göz boyayıcılıktır bu. 

Bugünün iktidarı, AKP-MHP-Ergenekon Faşist Bloku, 12 Eylül Askeri Darbesi’nin çağdaş suretinden başka bir şey değildir. Bu ittifakın başında yer alan Tayyip Erdoğan da, 12 Eylül Cuntası’nın şefi Kenan Evren’in sivil kıyafet giymiş kopyasından başka bir şey değildir. 

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi, 12 Eylül Darbesi’nin 39’uncu yılında, 12 Eylülcülerin çağdaş versiyonlarından başka bir şey olmayan AKP-MHP iktidar Bloku’nu iktidar katından indirilme mücadelelerinin içinde olma kararlılığındadır.  

Partimiz, bütün demokrasi güçlerini, bugünün 12 Eylülcülerini tarihin çöplüğüne göndermek için yürütülen mücadelelerinin içinde olmaya çağırmaktadır. 

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi

Merkez Yürütme Kurulu