Antep katliamını gerçekleştirenleri ve bu katilleri destekleyenleri lanetliyoruz!

Dün Antep’te, Siirt Pervarili bir ailenin sokakta yaptığı düğünde, IŞİD’çi  bir cani kendisini patlattı. Masum insanlara yapılan bu canice saldırıda şu ana dek 50’nin üzerinde yurttaşımız yaşamını yitirdi ve maalesef can kaybının daha fazla olacağı söyleniyor. 94 yurttaşımızın ise yaralandığı tespit edildi. Alçakça yapılan bu saldırıyı lanetliyoruz. Başta yaşamını yitirenler yurttaşlarımızın  aileleri olmak üzere tüm halklarımıza başsağlığı; yaralılarımıza şifalar diliyoruz. Bu saldırı hepimize yapılmıştır, başımız sağ olsun.

SYKP_Antep

IŞİD ilk canlı bombalı saldırısını 13 ay önce Suruç’ta sosyalist gençlere yapmıştı. Dün birçok ilde 13 ay önce Suruç’ta yaşamını yitirenler anıldı. Suruç anmasından saatler sonra ise Antep’te canlı bomba saldırısı gerçekleşti. Suruç’ta sosyalistleri  Ankara’da emek ve demokrasi güçlerini, İstanbul’da yabancı turistleri hedef alan IŞİD, artık düğünlere bile saldırmaya başlamıştır.

Yapılan bu saldırı diğer saldırılarda olduğu gibi göz göre göre gelmiştir. IŞİD’çiler için hazırlan bir iddianamede, IŞİD elemanı bir cani bir üst kademedeki IŞİD’çiden, Antep’teki Kürt düğünlerine saldırmak için izin istemiştir. Antep’te Kobane savaşı sırasında IŞİD’çiler bayraklı konvoy geçişi bile yapmıştır. IŞİD hedef göstere göstere saldırmış, yetkililer en ufak bir önlem dahi almamıştır.

Bu IŞİD’çi canileri, cihatçı grupları ülkemize sokan, besleyen, destekleyen AKP’dir. AKP, başta Hatay ve Antep olmak üzere Türkiye’yi bu çetelere karargah yapmıştır. Emperyalistlerin Suriye’deki çıkarlarına maşa olan, ‘Yeni Osmanlıcılık’ adı altında, Suriye’de çıkar peşinde koşan AKP’nin Suriye’yi ve Türkiye’yi getirdiği yer ortadadır: her gün daha fazla katliamdır, daha fazla yıkımdır!  AKP’nin Türkiye’yi getirdiği yer ‘Pakistanlaşma’dır.

Ancak Türkiye, Suriye’de çöken, ‘yeni Osmanlıcılık’ siyasetini değiştirmeye çalışırken, bu değişimin bedelini halklarımız ödemektedir. IŞİD’le, El Kaide’yle uzun zamandır yan yana yürüyenler, ülkenin her şehrini cihatçıların örgütlenmesine açanlar, siyasal İslamcılığı toplumda hakim kılmaya  çalışanlar, yollarını bu çetelerden kolay ayıramazlar!

AKP’nin ülkeyi sürüklediği uçurumdan döndürmesinin şansı kalmamıştır. AKP, Türkiye’yi iç savaşa sürüklemektedir. Ortaya çıkan bu tablo Türkiye’yi bir dış saldırı açısından da (hem emperyal odaklar tarafından hem de cihatçı çeteler tarafından) açık hedef haline getirdiği açıktır. AKP hükümeti bu yaptığı katliamların hesabını mutlaka verecektir.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP)