SYKP MYK: Ayağa kalkarsak, kayyumlarıyla birlikte gidecekler!

Bir gece yarısı darbesiyle Boğaziçi Üniversitesi’ne AKP milletvekili adayı olmuş bir zatı kayyum atama cüreti, nasıl bir ülke arzu ettiklerini gösteriyor. 

Bırakalım eleştirmeyi, konuşmayı bile yasaklamak istiyorlar. Arzu ettikleri Türkiye, bir adamın iğneden ipliğe her şeye karar verdiği, bütün yurttaşların tek adama secde etmeye mecbur bırakıldığı bir ülkedir. Kastettikleri, ayaklar altına almak istedikleri yurttaşlık hukukudur. 

İHA’larla, SİHA’larla poz kestiklerine bakmayın siz, bilimin insanlığın refahı, barışı ve özgürlüğü ile kol kola girmesinden ölesiye nefret ediyorlar. Bilim yurttaşların refahını arttırırsa düzenlerine çomak sokulur çünkü. Bilim barışa el verirse, nefretle, ötekileştirmekle, şoven milliyetçilikle kışkırttıkları kan deryaları kurur çünkü. Bilim özgürlüğe kapı aralarsa, küstahlıkla, hotzotçulukla, despotizmle bu gemiyi yürütemezler çünkü. 

Demokrasi gidecekleri hedefte bir “ara istasyon” onlar için. Demokrasi vesilesiyle tırmandıkları iktidar katında kurumsallaştıklarından beri, demokrasiye de, seçime de dudak bükmeleri bundan. Üniversite’nin kurullarını, akademisyenlerini, öğrencilerini umursamaksızın bir gece yarısı darbesiyle bunun için kayyum atıyorlar. 

Yurttaşlık hukukuyla, demokrasiyle, seçimle derdi var bu siyasi iktidarın. Bu nedenle öğrencilerin üniversitelerine sahip çıkmasına tahammül edemiyorlar. Bunu fütursuzca, küstahça ortaya koyuyorlar.

Hiç kimse yanılmasın! Boğaziçi Üniversitesi’nin kapısına vurulan kelepçe üç beş işgüzar polisin iş bilmezliği değildir. O küstahlığın seviyesinin belirtisidir. Üniversiteyi, bilim üretme kurumunu bile kelepçeleriz diyorlar bize. 

Sınır tanımamakta üstlerine yok. Türkiye son haftalarda çıplak arama hayasızlığıyla çalkalanırken, gözaltına alınan öğrencilere zorla yapılan çıplak arama bütün topluma, bütün yurttaşlara had bildirme girişimidir aynı zamanda. Bedeniniz de bizim mülkümüz demek istiyorlar.

Türkiye bu iktidara bir gün bile tahammül etmemelidir. 

Her geçen gün tükenen oy oranları sadece ve sadece zulümle ayakta durabileceklerini gösteriyor.

Hangi nedenle olursa olsun, bu siyasal iktidara itiraz edenler, kendi yol ve yordamlarıyla itiraz ettikleri gün, bu iktidarın bir gün bile ayakta kalabilmesi mümkün değil.

Üniversiteyi kelepçeleyecek kadar gözü dönmüş, insanların bedenlerini mülkü olarak gören bu iktidara karşı ayağa kalkmak her onurlu yurttaşın görevidir. 

Ayağa kalktığımızda göreceğiz, kayyumlarını da alıp gidecekler.

Gözaltına alınan öğrenciler serbest bırakılsın!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi 

Merkez Yürütme Kurulu