8’i Çocuk 9 Kişi Yangında Yaşamını Yitirdi: Facianın Sorumlusu İktidardır!

Bursa’da Suriyeli göçmen bir ailenin yaşadığı evde yangın çıktı, 8’i çocuk 9 kişi yaşamını yitirdi.

Göçmen Komisyonumuz, yangına dair yazılı bir açıklama yaparak iktidarın, göçmenleri insani olmayan koşullarda yaşamaya mahkum ettiğini ifade etti ve yangının esas sorumlusunun iktidar olduğunun altını çizdi. Açıklamada, “SYKP Göçmen Komisyonu olarak tüm kamuoyunu göçmenlerin kapitalist sömürü düzenine itilmesine ve yoksulluğa mahkum edilmesine karşı çıkmaya çağırıyor, ırkçı/şoven saldırıların hedefinden korumaya davet ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

Bursa’nın Yıldırım ilçesi Değirmenönü mahallesinde Suriyeli bir ailenin yaşadığı dört katlı binanın 2. katında çıkan yangında anne Amina Almuse, yaşları 1-11 arasında değişen altı çocuğu ve iki yeğeni hayatlarını kaybettiler. Tüm göçmen ailelere başsağlığı diliyor ve geride kalanların acılarını paylaşıyoruz.

Suriye’nin Halep kentinde yaşarken savaştan kaçarak 2017 yılında Türkiye’ye gelip Bursa’da ikamet etmeye başlayan ailenin geçici koruma kapsamında olduğu öğrenildi. Baba Husseın Aljasem geceleri kağıt toplayıcılığı yaparak hayatını geçindirmeye çalışıyordu, 8 yaşında olan iki çocuğun da tekstil işçisi olarak çalıştığı ortaya çıktı.

Bu facianın sorumlusu iktidardır!

Emperyalist çıkarları için yıllardır Ortadoğu coğrafyasını savaş alanına çevirenler; iktidarlarını sürdürebilmek için çareyi işgal politikalarında arayan politikacılar; silah satışından, kandan beslenen burjuvazi ve onların bölgesel işbirlikçileri bu can kayıplarının sorumlusudur!

Öte yandan, koruma statüsünde olan bu aile hayatta kalabilmek için kayıt dışı olarak çalışmak zorunda bırakılmış, henüz 8 yaşındaki işçi olarak çalışan çocuklar ise bir sömürü çarkının içine zorla sokulmuştur. Tıpkı bu aile gibi Türkiye’ye göçmek zorunda kalan milyonlarca göçmen yoksulluk içerisinde yaşamaya mahkum bırakılıyor; son derece düşük ücretlerle ve en kötü ve sağlıksız koşullarda çalıştırılmaları bir devlet politikası olarak destekleniyor. Üstüne üstlük şoven ve ırkçı saldırganlık günden güne körükleniyor. Göçmenler, bu ağır yaşam şartlarıyla mücadele etmek zorunda bırakıldığı yetmezmiş gibi gün be gün sınır dışı edilmekle hatta canlarıyla tehdit ediliyor. İktisadi ve siyasi krizin derinleştiği seçim atmosferine girilmişken AKP-MHP faşist koalisyonu ise bu ırkçı dalgayı köpürtmekten geri durmuyor.

Kendi ülkelerindeki savaş ve çatışmalardan kaçan, baskı ve yoksulluk yüzünden göç etmek zorunda kalan insanların gittikleri ülkelerde insanca ve onurlu biçimde yaşama olanaklarının sağlanması tartışma götürmez bir haktır.

SYKP Göçmen Komisyonu olarak tüm kamuoyunu göçmenlerin kapitalist sömürü düzenine itilmesine ve yoksulluğa mahkum edilmesine karşı çıkmaya çağırıyor, ırkçı/şoven saldırıların hedefinden korumaya davet ediyoruz. Demokratik bir yaşamı örmenin temelinin göçmen haklarını tanımaktan geçtiğini bir kez daha hatırlatıyoruz!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Göçmen Komisyonu