6 Kentte Birden Sesimizi Yükselttik: Krizin Faturasını Biz Ödemeyeceğiz!

Ekonomik kriz ve artan yoksullaşmaya karşı 6 kentte eş zamanlı olarak sesimizi yükselttik.

Dün, İstanbul, İzmir, Ankara, Samsun, Hatay ve Mersin’de gerçekleştirdiğimiz basın açıklamalarımızda her gün yenisi eklenen fatura zamlarına karşı “Bu düzen böyle gitmez” dedik. Eş Genel Başkanımız Cavit Uğur İzmir’de, HDP Milletvekili Züleyha Gülüm de İstanbul’da açıklamalarımıza katılarak mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı.

Açıklamada herkesi her geçen gün daha fazla derinleşen yoksulluk ve AKP-MHP iktidar blokunun keyfi, emekçi düşmanı politikalarına karşı mücadeleyi yükseltmeye, sefalet düzenine son vermeye çağırdık. Açıklamanın tamamı şöyle:

Elektrik ve Doğalgaz Zamları Geri Çekilsin!

Krizin faturasını biz ödemeyeceğiz!

Bizim gibi sömürü düzeninin hakim olduğu, toplumsal varlığın bir avuç egemenin elinde olduğu, geri kalan tüm halkın yaşamını açlık, yoksulluk, yoksunluk içinde sürdürebildiği ülkelerde kış ayları zorlu geçer. 

Ama bu kış, öncekilerden çok daha zorlu geçiyor. Kapitalist sömürü çarkının ezdiği emekçiler ve her kesimden yoksul halk; yolsuzluk, kayırmacılık, keyfilik ve akla-mantık dışı politikalarda, emek düşmanlığında ısrar eden AKP-MHP iktidarı altında bir kat daha fazla sefalet, hayat pahalılığı ile boğuşmak zorunda kalıyor.

Rakamları çarpıtma makinesi haline gelen TÜİK bile yıllık enflasyonu yüzde 36 olarak açıkladı. Bizim kendi yaşamımızdan bildiğimiz, etimizde-kemiğimizde hissettiğimiz gerçek enflasyon rakamı ise neredeyse yüzde 100. İşsizlik oranları resmi rakamlara göre bile yüzde 22. Kadınlarda ve gençlerde bu oran çok daha yüksek. Bu, çalışabilecek durumdaki neredeyse her 4 kişiden birinin işsiz olması demektir. Çalışanların yüzde 60’ı ise asgari ücrete mahkum.

Kapitalizmin genel kriziyle Saray iktidarının keyfi, akıl-dışı ve beceriksiz politikalarının birleşmesi, emekçiler ve yoksullar için hayatı çekilmez, dayanılmaz hale getirdi. 

En son elektriğe yapılan yüzde 50-125’lik ve doğal gaza yapılan yüzde 25’lik zamlar ise bütün bu çilelerin üzerine tuz biber ekti. Benzin-mazot-LPG fiyatları ise günlük olarak sürekli arttırılıyor. Bu kalemlerde yapılan her zammın, bütün tüketim mallarında ek zamlara yol açacağını, yoksulluk ve yoksunluğumuzu derinleştireceğini hepimiz biliyoruz. 

Ama daha oraya gelmeden; yapılan elektrik ve doğal gaz zamları bu karakışta bizleri, çocuklarımızı, yaşlı ve emeklileri, işsizleri daha fazla yoksulluk, sefalet ve hastalıklarla baş başa bırakacak.  Çünkü 4 kişilik bir ailenin elektrik faturası 350-400 liraya, kış aylarındaki doğalgaz faturaları ise 500-700 liraya yükseliyor. 2-3 bin liralık ev kiralarına su, telefon-internet faturaları da eklendiğinde asgari ücretin tamamına yakını cebimizden uçup gidecek demektir.

Peki, karnımızı nasıl doyuracağız? Çocuklarımızın üst-baş, okul masraflarını ne yapacağız? Ulaşım giderlerini nasıl karşılayacağız? Isınsak açlıkla, ısınmasak soğukla ve hastalıklarla boğuşacağız! 

Halkın neredeyse tamamına bu korkunç ikilemi dayatan muktedirler, Saraylarının masraflarından kısmak şöyle dursun, şatafatlarını arttırıp maliyetini halkın sırtına yüklüyorlar; yandaş sermayedarlara ballı ihaleler vererek, vergi afları çıkararak halkın parasını hortumluyorlar; eğitim ve sağlıktan kıstıkları paraları savaş politikalarına, silah sanayicilerine akıtıyorlar. 

Ama bu düzen Böyle Gitmez! Biz işçiler, esnaflar, köylüler, emekliler, kadınlar, gençler… ‘Artır Yeter’ diyoruz! Bu sefalete, bu sömürüye, bu zulme ‘Dur’ diyoruz! Biliyoruz ki sömürgenler, asalaklar sırf biz onları sırtımızdan yere çalmadığımız için bu düzeni sürdürebiliyor. 

Yoksulluk, işsizlik ve sefalete mahkum değiliz! Ayağa kalkacak ve hem bugünümüzü hem geleceğimizi kendi ellerimize alacağız! 

Bu krizin bedelini biz ödemeyeceğiz! 

Elektrik ve Doğalgaz Zamları Geri Çekilsin!