4. Olağan Kongre/Konferansımız Başladı

Birlikte bu ablukayı dağıtmak, yeni bir dünya kurmak umuduyla düzenlediğimiz 4. Olağan Kongremiz başladı.

Eş Genel Başkanımız Canan Yüce, konuşmasında Dünya’nın ve Türkiye’nin dört bir yanında hakları için direnen herkesi, her kesimi anarak selamladı. Yüce konuşmasının sonunda sermaye düzeninin yarattığı esarete karşı barışın adaletin özgürlüğün hakim olduğu dünyayı yaratacağımıza olan inancını ifade etti.

Eş Genel Başkanımız Cavit Uğur, Türkiye’de faşizmin kurumsallaştırılma çabasının devam edildiğini ifade ederek AKP içi çelişkilerin, sarsılmaların bir kıstas olmadığını ifade ederek, “İtmezseniz kağıttan gömlek de olsalar düşmeyecekler” dedi.

HDK Eş Genel Sözcüsü Esengül Demir, Kongremizin HDK’yi besleyen, büyüten tartışmalarla geçmesini umut ettiğini ifade ederek ekonomik ve ekolojik krize dikkat çekti. Demir, küresel anlamda ekonomik, ekolojik ve yönetsel kriz içinde olduğumuzu ifade ederek halklar, kadınlar, gençler, ezilenler, yoksullar düzeliminde küresel bir birlikteliğe, ortak mücadeleye ihtiyaç olduğunu belirtti.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Kongremizi selamlayarak iktidarın “yüzsüz, arsız, pervasız” yönetim şeklinin ciddi bir felaket olduğunu ifade etti. Sancar, iktidarı üreten düzeni de birlikte, ortak mücadele ile değiştirme hedefini önümüze koymadıkça sistemin sürekli yenileneceğini söyledi.

Dev Maden-Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün, Kongremizi selamlayarak birlikte mücadele vurgusu yaptı.

DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, “Sizlere Kürdistan’dan selam getirdim” diyerek Kongremizi selamladı. Bayındır, Kürt halkının eşitlik ve özgürlük mücadelesinde Türkiye devrimci hareketiyle ortak tutum sergilemekten geri durmayacağını ifade etti.

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, Kongremizi dostluk ve dayanışma duygularıyla selamlayarak bu rejim karşısında; faşizmin kurumsallaşması karşısında öncelikli görevin düzeni değiştirmek ve ekolojik-demokratik bir rejim inşası olduğunu ifade etti.

Kongremiz, ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, Devrimci 78’liler Derneği’nden Ahmet Telli, Devrimci Parti Başkanı Elif Torun ve KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan, Halkevleri adına Serdar Kibar, EHP Sözcüsü Özge Akman’ın, Sol Parti adına İlknur Başer,
+17 Alevi Kadınlar adına Gülfer Akkaya, TİP adına Erkan Yıldız, TÖP adına Perihan Koca ve KKP adına Ali Gökkaya’nın konuşmalarıyla devam etti.

Kongreye önümüzdeki 2 gün boyunca karar tasarıları ve yeni ideolojik, politik ve örgütsel belirlemelerimizle devam edeceğiz.