Komplolara, Hukuksuz Gözaltılara Son Verilsin!

Türkiye’nin her yerinde demokratik siyaset kanallarını tıkamaya çalışan Saray ve AKP, İzmir’de de aylardır keyfi ve hukuksuz baskı ve şiddet uygulamalarına yargısal kılıf arıyor. 90’lar dönemini andıran uygulamalar ile HDP’nin, sosyalist ve demokrat kesimlerin eylemlerine, kendi hukukunu çiğneyerek yaptığı saldırılar ve gözaltına almalar aracılığıyla, tüm devrimci demokrat güçleri yıldırmaya çalışıyor.

Partimizin kurucularından HDP İzmir İl Eş Başkanı Cavit Uğur, 6-8 Ekim günlerinde 90’lara özgü yöntemlerle gözaltına alınmıştı. Yine o günden bugüne parti yöneticileri ile birlikte basın açıklamalarına yönelik gerçekleşen polis saldırılarında defalarca gözaltına alınmış ve hakim karşısına çıkarılmış,
mesnetsiz iddalar ile tutuklanmaya çalışılmış fakat bu çabaların hepsi boşa çıkmıştır. En son 9 Mart sabahı evi basılarak, İstanbul’da polislerce evinde katledilen Dilan Kortak’ın cenaze törenine katıldığı gerekçe gösterilerek HDP il ve ilçe yöneticileri ile birlikte bir kez daha gözaltına alınmıştır.

Cenazeye katılmak gibi insani bir eylemden “suç unsuru” yaratma, iktidarın mimarı olduğu çözüme, barışa, demokrasi ve özgürlüklere karşı topyekûn saldırı konseptinin sonucudur. AKP hükümetinin yoğunlaştırarak yaydığı yıldırma, tecrit etme ve siyasi soykırım operasyonlarının yürütücülüğünü yapan İzmir Valiliği başta olmak üzere Emniyeti ve Yargı mensuplarını bir kez daha uyarıyoruz; kendi hukukunuzu çiğneyerek suça ortak ediliyorsunuz. Suça ortak olmayın. Halkımızın değer yargılarından, mücadele kararlılığından, onurlu barış isteminden, kendi kendini yönetme iradesinden “suç unsuru oluşturma” suçuna ortak olmayın.

Aynı yıldırma ve baskı politikalarının sonucunda Sivas’ta evlerine baskın yapılarak gözaltına alınan parti üyemiz Kübra Çakar ve beraberindekiler haksız yere 4 gündür gözaltında tutulmaktadır. Sivas’ta gelişebilecek her türlü demokratik mücadele zemininin önüne geçmek için uygulanan baskı politikaları yenilmeye mahkûmdur.

Cavit Uğur, Kübra Çakar ve beraberindeki tüm yoldaşlarımız derhal serbest bırakılmalı ve özgürlüklerine kavuşmalıdır. Saray ve AKP, yargı yoluyla demokratik siyaset zeminlerinde politika yapan siyasetçilere gözdağı vermek istiyor. Ancak tüm bu çabalara rağmen, Cavit Uğur, Kübra Çakar yoldaşlar ve tüm HDP yöneticileri ve üyeleri hakkındaki komplo bir kez daha boşa çıkacaktır.

 

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP)

Merkez Yürütme Kurulu